Dodaj liść laurowy do gotującego się bobu, w ten sposób unikniesz uciążliwego dyskomfortu

Okres, w którym można jeść bobu, trwa do ostatniego dnia lipca. Jest to warzywo o wysokich wartościach odżywczych, dlatego warto je spożywać. Należy jednak pamiętać, że jedzenie bobu może powodować nieprzyjemne skutki i problemy z układem pokarmowym. Aby temu zapobiec, polecamy prosty sposób gotowania bobu. Koniecznie spróbuj go zastosować!

Bób jest smaczny, ale sprawia problemy

Bób jest bogatym źródłem witaminy A i C. Spożywanie go dostarcza nam również błonnika i białka. Jest to warzywo o niskiej kaloryczności, które szybko nas nasyci. Młody bób można jeść ze skórką i doskonale sprawdzi się w pastach, sałatkach i farszach.

Jak jednak przyrządzać bob, to można go wyczuć z daleka. Spożywanie tego warzywa może powodować wzdęcia. Czasami po zjedzeniu bobu możemy odczuwać ból brzucha i trudno jest nam zapiąć spodnie. Jak temu zapobiec, aby uniknąć takiej niewygodnej sytuacji?

Dodaj 2 łyżki do ciasta na kopytka, aby uzyskać mięciutkie i pyszne danie, jak nigdy wcześniej. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej.

Bądź ostrożny z tym bobem

Taniny, czyli garbniki obecne w bobie, są odpowiedzialne za charakterystyczny zapach tego warzywa. To właśnie one powodują, że starszy bób zmienia kolor wody podczas gotowania. Innym powodem nieprzyjemnego zapachu jest fermentacja, która może wystąpić, gdy bób jest przechowywany i sprzedawany w plastikowych woreczkach.

Jeśli w sklepie zobaczymy worek z bobem, który jest już napuchnięty, nie powinniśmy go kupować. To oznacza, że doszło do fermentacji. Ciemnobrunatne nasiona bobu są charakterystycznym objawem tego procesu. Warzywo w takim stanie nie nadaje się do spożycia.

Jak gotować bób prawidłowo?

Aby zniwelować nieprzyjemny zapach podczas gotowania bobu, warto dodać kilka liści laurowych. Ten prosty trik pomoże również uniknąć wzdęć. Dodanie tylko 2-3 liści laurowych do gotowania bobu wystarczy, aby zapomnieć o niedopinających się spodniach.

Warto podkreślić, że liście laurowe nie mają wpływu na smak bobu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej wzmocnić działanie liści laurowych, możemy dodać łyżeczkę kminku do gotowania. Dzięki temu unikniemy wszelkich dolegliwości żołądkowych związanych z jedzeniem warzyw strączkowych. Wcześniej pisaliśmy o sposobie na pyszny bób oraz radziliśmy, jak unikać błędów podczas jego gotowania.

Sprawdź promocje na bób w gazetkach promocyjnych

Aby móc cieszyć się smakiem bobu i korzystać z jego korzyści zdrowotnych, warto regularnie sprawdzać gazetki promocyjne różnych sieci sklepów. W sezonie, bob często jest dostępny w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu można zrobić zapasy tego wartościowego warzywa i przyrządzać z niego różnorodne dania, nie obawiając się problemów z układem pokarmowym.

 

Autor

Natalia Kalita

Redakcja zdrowewarzywko.pl