Zarządzanie domowym budżetem: 5 żelaznych zasad

Niezależnie od tego jaka będzie sytuacja finansowa, w której obecnie się znajdujemy warto będzie rozsądnie planować oraz kontrolować wydatki. W jaki sposób będzie można racjonalnie zarządzać budżetem? Mamy dla Was kilka rad.

1. Bądź domowym księgowym

Warto być w swoim domu jak księgowy. Dobrze mieć zeszyt albo plik w excelu, gdzie będzie się notować wszystkie wydatki. Spisujemy pozycje ze wszystkich paragonów sklepowych. Na koniec miesiąca mamy chwilę czasu i sprawdzamy jak lista wygląda. Możemy być mocno zaskoczeni, ponieważ czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wydajemy swoje niewielkie pieniądze na różne małe produkty.

2. Oszacuj koszty stałe

Warto także pomyśleć o tym, że są nieruchomości pewne koszty stałe gospodarstwa, które zawsze będzie trzeba ponieść i one muszą być naszym punktem podstawowym. Trzeba je podliczyć i wiedzieć jak dużo każdego miesiąca będziemy mieli do wydania. Właściwie od tego zależy na co potem nam pieniądze jeszcze będą zostawać. Można ewentualnie wliczyć do tego wydatki na jedzenie na mieście czy benzynę.

3. Mądrze optymalizuj wydatki!

Kolejna sprawa to dobre optymalizowanie wydatków. Trzeba się zastanowić nad naszą spisaną kartką dochodów i wydatków co ewentualnie nie jest dla nas elementem niezbędnym i z czego będzie można zrezygnować. Może się okazać, że są takie elementy, które da się usunąć i w ten sposób uda się nam pewne środki zaoszczędzić.

Sytuacja finansowa

4. Nie daj się zaskakiwać nieoczekiwanemu

Musimy również uważać na pewne zdarzenia niespodziewane. Niestety nawet bardzo dobrze zaplanowany budżet może podlegać różnorakim czynnikom losowym. Jeśli niespodziewany wydatek jest bardzo pilny tak, zę nie da się go pominąć a nam brakuje środków można myśleć o firmie pożyczkowej. Pod warunkiem, że ten wybór będzie przemyślany uda się potem taką pożyczkę sprawnie spłacić.

5. Nie rezygnuj z przyjemności kupuj w Żabce 

Z przyjemności nie trzeba będzie całkowicie rezygnować. Warto mieć zaplanowane w każdym miesiącu jakieś kwoty, które będziemy chcieli przeznaczyć na wydatki, które mają być naszą przyjemnością. W końcu po to pracujemy, by jednak jakieś przyjemności dla siebie z tego mieć. domowy budżet pozwoli nam uniknąć marnotrawienia pieniędzy.

Autor

Daria Sowińska

Redakcja zdrowewarzywko.pl