Skuteczne metody oszczędzania podczas zakupów

Każdy z nas codziennie wydaje spore pieniądze na żywność. Jeśli podliczymy pod koniec miesiąca tą sumę, to może okazać się że wydajemy pieniądze tylko na produkty żywnościowe, nie mając możliwości na odkładanie pieniędzy. Jeśli jesteśmy w sytuacji, że w lodówce znajdujemy żywność jaka kupiliśmy kilka dni temu i jej nie zdążyliśmy zjeść zanim stała się nieświeża, to może czas pomyśleć czy nie robimy zbyt dużo zakupów.

Jak oszczędzać?

Tak samo jeśli zaczynamy czuć, że wydajemy za dużo na jedzenie i powinniśmy coś zmienić, warto usiąść i przemyśleć dokładnie sprawę. Może nie warto skupiać się tylko na jedzeniu i zakupach żywnościowych, może warto wprowadzić kilka zmian, które pozwolą równocześnie zaoszczędzić i sprawić, że życie stanie się bardziej kolorowe. Stosując odpowiednie triki z oszczędnymi zakupami, można sporą kwotę odłożyć i przeznaczyć ja np. na podróże czy inne wydatki ekstra.

Zobacz jak można wykorzystać masę marcepanową lidl

Od czego zacząć zmiany? Oto kilka podpowiedzi.

1. Przed zakupami lepiej sporządzić listę zakupów i trzymać się jej ściśle będąc w sklepie.

2. Warto wykorzystywać gazetki reklamowe i informacje o specjalnych cenach produktów jakie będą obowiązywały w tym czasie, co pozwoli na wybór produktów w naprawdę dobrej cenie. W ten sposób można nawet zaplanować zakupy na cały tydzień, wiedząc z góry jakie będzie nasze menu.

3. Lepiej unika kupowania mrożonych warzyw, lepiej kupujmy świeże, ponieważ są tańsze i zużyjemy ich tyle ile potrzebujemy, a mrożonki zazwyczaj trzeba od razu wykorzystać do gotowania.

Budżet na żywność

4. Jedzenie jakie zostanie nam z obiadu przechowajmy w lodówce na drugi dzień, nie wyrzucajmy, ponieważ na następny dzień nadal będzie dobre do spożycia i w niczym nam nie zaszkodzi.

5. W hipermarketach produkty zazwyczaj są ułożone w ten sposób, że te najtańsze są na niższych półkach, warto więc spojrzeć w dół nie tylko na półki znajdujące się na poziomie naszych oczu.

6. Zwracanie uwagi na ceny może nas w wielu przypadkach uchronić przed zbędnym wydawaniem pieniędzy, patrząc na ceny kupimy tańsze produkty a tym samym przygotujemy posiłki bardziej ekonomiczne.

7. Jedzenie na mieście to nie jest sposób na tanie wyżywienie, starajmy się gotować w domu, dzięki czemu zaoszczędzimy spora gotówkę.

8. W oszczędnościach pomoże nam rzucenie papierosów i alkoholu.

9. Używajmy także jak najmniej cukru do słodzenia napojów i potraw.

10. Starajmy się robić domowe kompoty i przetwory.

Autor

Natalia Kalita

Redakcja zdrowewarzywko.pl