Pomysły na oszczędzanie na zakupach spożywczych

Analizując domowy budżet szybko zorientujemy się, że jego ogromny procent stanowią wydatki na jedzenie. Tylko od nas zależy to, czy będziemy je w stanie ograniczyć. Statystyki są nieubłagane i wynika z nich, że potrafimy „przejadać” nawet połowę swoich dochodów. Należy więc zastanowić się nad tym, jak to zmienić zwłaszcza, że zmniejszenie wydatków na żywność jest możliwe.

Spis wydatków

Pierwszym krokiem jest ewidencjonowanie zakupów. Nie musimy tworzyć szczegółowego kosztorysu, warto jednak notować informacje na temat kosztów generowanych przez kupowaną przez nas żywność. Oczywiście, im bardziej szczegółowe będą takie notatki, tym lepiej, dadzą nam bowiem pełniejszy obraz tego, w jakim znajdujemy się położeniu.

Gazetki promocyjne

Korzystanie z tej opcji zdecydowanie pomoże w oszczędzaniu na zakupach spożywczych. Sprawdź Lidl gazetkę promocyjną!

Zmiana nawyków

Kolejnym krokiem niech będzie rozplanowanie oszczędności. Już po miesiącu możemy zresztą przekonać się, że wyniki uzyskane przez nas potrafią być zaskakujące i przynajmniej kilka pozycji prezentuje się znacznie bardziej okazale niż moglibyśmy się tego spodziewać. Jeśli mamy już za sobą analizę wydatków, możemy przystąpić do znacznie trudniejszego zadania, takim właśnie mianem należy bowiem określić próbę zmiany nawyków. Warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby nie wydawać aż tak dużo. Zmiana nawyków nie jest prostym zadaniem, często można się jednak przekonać o tym, że wprowadzenie go w życie jest wyzwaniem, któremu można sprostać.

Zakup żywności

Niezdrowe jedzenie - jak ograniczyć?

Jeśli naszym problemem jest to, że wydajemy zbyt dużo pieniędzy na słodycze, np uwielbiamy makaroniki, można założyć, że będzie się je kupować tylko raz w tygodniu. Podobna taktyka sprawdzi się także w przypadku fast foodów. Z powodzeniem można zrezygnować także ze słodzonych napojów. Nie są one tanie, a ich wartość odżywcza jest wątpliwa.

Dobrym pomysłem znajdującym takie samo uzasadnienie jest też rezygnacja z jogurtu owocowego na rzecz jego naturalnego odpowiednika. Zawsze dobrze jest też pamiętać o korzyściach, jakie daje kupowanie mniejszej ilości produktów. Pozwoli to na walkę ze złym nawykiem polegającym na wyrzucaniu jedzenia, ten bowiem prześladuje większość z nas. Warto też zrezygnować z kawy z kawiarni zwłaszcza, jeśli jest ona codzienną przyjemnością.

Autor

Karolina Owczarek

Redakcja zdrowewarzywko.pl