Najlepsze sposoby na ekonomiczne zakupy

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy i nie wydawanie ich na rzeczy nam zbędne, jest kilka. Wśród nich na pewno na uwagę zasługuje staranna kalkulacja ceny, jej analiza pod katem cen podobnych lub identycznych produktów od konkurencyjnych firm, zakupy przez Internet oraz staranny plan zakupowy.

Prognozy cen

Jeśli już ktoś wprowadził takie zasady w celu ochrony swojego portfela przed zbędnym wydatkowaniem pieniędzy, to pora poznać kolejne metody, które jeszcze bardziej pomogą w dbaniu nam o swoje finanse.Analizując sytuacje na rynku produktów żywnościowych, można ja uznać za stabilna i dość pewną, ponieważ ceny produktów nie rosną gwałtownie ani nie spadają, zatem można przewidzieć poziom wydatków w najbliższym czasie.

Sprawdź ofertę superpharm!

Ogólnie można dotrzeć do informacji podanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, że w ostatnich latach na całym świecie ceny kupowanych przez nas produktów spożywczych spadły o około 18%. Jednak dla samej Polski prognozy na ten temat są mniej pomyślne i przewidują wzrost cen o około 1 do 1,5% w ciągu roku.

Finanse domowe

Wzrost cen zależy od kilku czynników, jest to między innymi sytuacja pogodowa i czynniki atmosferyczne, które maja wpływ na plony w danym roku. Jeśli mamy susze, powodzie, silne mrozy, tornada, to wszystko to sprawia, że rolnictwo zaczyna kuleć, a tym samym ceny automatycznie rosną. Innym ważnym czynnikiem jest działalność ludzi w sferze polityki i ich decyzje odnośnie współpracy pomiędzy krajami w zakresie rolnictwa. Chodzi tutaj o politykę zagraniczną, o integracyjna politykę rolną, embarga nakładane przez kraje zewnętrzne, lub tez o podatki wewnętrzne danego kraju.

Zdrowy rozsądek na zakupach

Zakupy spożywcze robimy codziennie, musimy jeść aby żyć. Jeśli podliczy się cały miesiąc to jest z tego całkiem spora suma nad która warto pomyśleć. Można znaleźć tutaj sporo możliwości oszczędzania, takich jak np. sporządzenie listy zakupów i trzymanie się jej ściśle podczas zakupów w hipermarketach, poszukiwanie nowych potraw, gdzie można wykorzystać to co mamy w lodówce, zakupy rzadsze lecz większe, porównanie cen w różnych sklepach, kupowanie produktów rodzimych i lokalnych marek, wykorzystywanie bonów i zniżek w sklepach, kupowanie produktów z długą datą przydatności, robienie zakupów z pełnym żołądkiem oraz dbanie o odpowiednią motywację do oszczędności. Pomogą nam także zbiory ofert promocyjnych takie jak gazetka Intermarche.

Autor

Karolina Owczarek

Redakcja zdrowewarzywko.pl